Parlament Europejski przyjął zdecydowaną większością głosów (370 za, 199 przeciw) dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD). Kolejnym ostatnim krokiem jest oficjalne przyjęcie przez Radę, co powinno nastąpić niebawem. Następnie tekst zostanie opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie dwadzieścia dni później.
Wraz z ogłoszeniem decyzji Parlamentu, polski internet zalała fala informacji o końcu ogrzewania gazowego co wprowadziło niepokój na rynku urządzeń grzewczych i zamęt informacyjny wśród odbiorców tych informacji, co powoduje wstrzymywanie się z decyzjami co do wymiany starych nieefektywnych kotłów i produkcję w dalszym ciągu niskiej emisji powstającej przy spalaniu węgla i śmieci w tych urządzeniach.
W publikowanych informacjach pomija się fakt, że EPBD jest poświęcona głównie zwiększaniu efektywności budynków poprzez poprawianie ich parametrów fizycznych co prowadzi do redukcji zaopatrzenia w energię elektryczną i ciepło co znowu bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, gazu, biomasy i innych nośników energii koniecznych do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania budynku, co jest głównym celem EPBD, a nie kwestia zakazów dla użytkowania kotłów gazowych
Ponieważ szczegółowa analiza Dyrektywy pod kątem przyszłości eksploatacji i instalacji kotłów gazowych obejmuje szereg aspektów i może wydawać się skomplikowana, przypomnijmy w krótszej formie główne kwestie dotyczące ogrzewania i kotłów gazowych, czy rzeczywiście zakazy wyglądają tak jak jest to przedstawiane w mediach?
Główne stwierdzenia według EPBD:
- Do 2029 roku instalacja samodzielnych kotłów gazowych odbywa się na zasadach jak obecnie – nie ma zakazu
- Od 2030 roku, w nowych budynkach, oraz w budynkach po pełnej termomodernizacji ( standard budynku zeroenergetycznego) kotły gazowe mogą być w dalszym ciągu instalowane, ale w kombinacji z OZE ( np. układ hybrydowy z pompą ciepła, kolektorami słonecznymi, PV itd.)
- W istniejących budynkach po 2030 roku, wymiana i naprawa urządzeń odbywa się bez ograniczeń jak obecnie, chyba że budynek został poddany głębokiej termomodernizacji ( patrz pkt. 2)
- W EPBD po 2030 roku nie ma jakiegokolwiek nakazu demontażu działającego kotła gazowego z wyjątkiem budynków po pełnej termomodernizacji budynku z zastrzeżeniem jak pkt 2
- Kotły gazowe, które będą zasilane w przyszłości gazami odnawialnymi (biometan, wodór itd.) nie podlegają żadnym ograniczeniom także po 2030 roku
Materiał powstał na bazie opracowania SPiUG z dnia 15 marca 2024.