Dekarbonizacja jest istotnym elementem transformacji branży energetycznej. Celem jest przejściem z ogrzewania paliwami stałymi na paliwa bezemisyjne lub niskoemisyjne źródła energii, a także stopniowe zastępowanie gazu wykorzystywanego do celów grzewczych gazami, których spalanie nie powoduje emisji CO2. Do takich zalicza się wodór (H2). Technologia wodorowa jest już obecna w produkowanych obecnie, nowoczesnych kotłach gazowych.
Zaletą wodoru jest zeroemisyjność. Spalaniu wodoru nie towarzyszy wytwarzanie szkodliwych produktów ubocznych, w tym dwutlenku węgla. Z jego spalania powstaje wyłącznie para wodna. Gdyby do gazu ziemnego dodawać 20% wodoru, to już teraz pozwoliłoby to zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych o 8% rocznie.
Obecnie technologia produkcji wodoru jest dynamicznie rozwijana, co daje realną perspektywę nie tylko na całkowite odejście od węgla, ale także na stopniowe odchodzenie od spalania gazu ziemnego.
Wytyczne dyrektywy unijnej, jak i kierunki polskiej polityki są jednoznaczne – technologię wodorową warto rozwijać. Przyjęta przez rząd strategia zakłada, że do 2025 roku zostaną opracowane wytyczne dotyczące możliwości przesyłu wodoru w krajowej infrastrukturze, a do 2030 roku dostosowana zostanie sieć do transportu tego paliwa. Ogrzewanie wodorem zdaje się więc naturalnym etapem transformacji sektora energetycznego.
`
Na rynku coraz więcej dostępnych jest gazowych kotłów kondensacyjnych z oznakowaniem H2 Ready (gotowe na wodór), co oznacza, że urządzenie jest gotowe na spalanie wodoru, czyli można przestawić go na spalanie nowego paliwa, gdy będzie ono już w dystrybucji.
Kupując kocioł gazowy H2 Ready już teraz, w przyszłości w łatwy sposób przejdziesz na ogrzewanie gazem z domieszką 20% wodoru. Nie będzie potrzeby wymiany urządzenia grzewczego na nowe za kilka lat. Renomowani producenci kotłów grzewczych tacy jak THERMAGEN testują i udoskonalają kotły do współpracy z 100% wodorem H2. Pracują tak samo jak kotły gazowe, ale pozwalają na wygodne przestawienie ich na ogrzewanie czystym wodorem. Takie rozwiązanie w przyszłości pozwoli na uniezależnienie się od dostawców gazu oraz na ogrzewanie domu w sposób energooszczędny oraz korzystny dla domowego budżetu.
Wszystkie kotły kondensacyjne THERMAGEN są przygotowane na „H2 Ready”. Mogą być eksploatowane zarówno na gazie ziemnym, jak i na gazie z zawartością 20% wodoru. Praca kotłów Thermagen Solo, Thermagen Duo czy Thermagen DuoX z domieszką wodoru nie wymaga od użytkownika żadnych czynności.
Obecnie wszystkie kotły THERMAGEN przechodzą proces certyfikacji do pracy z wodorem. Dzięki temu będziemy mogli jako jedni z pierwszych oficjalnie potwierdzić wejście w technologie przyszłości jaką jest wodór.
Instalując już teraz kocioł gazowy „H2 Ready” będziesz dobrze przygotowany na nieuniknione zmiany w całym sektorze ogrzewnictwa w niedalekiej przyszłości, ale co najważniejsze – gotowy na dalsze oszczędności. Nowoczesny kocioł H2 Ready pozwoli na łatwe przejście na ogrzewanie gazem z domieszką wodoru i to bez konieczności wymiany kotła na nowy.